Love Anime Naruto
Buna ziua! Staff-ul forumului "Love Anime Naruto" va ureaza "Bun Venit!"
DAca nu aveti cont ar fi foarte frumos daca va-ti face.
Si nu uitati sa treceti pe la regulament prima data. Byebye:*
----------------------------------------------------------------------------------------------
Staff-ul Love Anime Naruto!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Love Anime Naruto
Buna ziua! Staff-ul forumului "Love Anime Naruto" va ureaza "Bun Venit!"
DAca nu aveti cont ar fi foarte frumos daca va-ti face.
Si nu uitati sa treceti pe la regulament prima data. Byebye:*
----------------------------------------------------------------------------------------------
Staff-ul Love Anime Naruto!
Love Anime Naruto
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Mandrie si prejudecata

3 participanți

In jos

Mandrie si prejudecata Empty Mandrie si prejudecata

Mesaj Scris de Alexia Lun Dec 31, 2012 1:45 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

  • In acea vreme exsiata o familie mai decenta, in care domnul si doamna Bennet aveau 5 fice, una mai frumoasa ca cealalta. Jane era preferata mamei iar Elizabeth era preferata tatalui. Familia Bennet sa bucurat la aflarea vestii ca domnul Bingley va sosi impreuna cu cele doua surori si prietenul sau Darcy. Mama lor, o fire mai ciudata, vede imdediat oportunitatea de a aranja o casatorie intre una din ficele sale si Bingley, care era bogat. De aici totul se va complica pentru bietele fete.

  • La balul dat in cinstea sosirii lor, Bingley danseaza cu Jane, iar cei doi se indragostesc. Mandria nu il lasa pe Darcy sa danseze cu Elizabeth. Dupa bal, Jane este invitata la casa domnului Bingley. La insistentele mamei pleaca calare, pe drum prinzand-o ploaia, dupa care raceste. Jane ramane cateva zile acolo, iar Lizy(Elizabeth) merge sa o viziteze. Lizy il intalneste pe ofiterul Wickham, care ii spune cum Darcy la nedreptatit. La resedinta Bennet ajunge domnul Collins, un var de-al tatalui fetelor, un preot care vrea sa se insoare cu una din fetele Bennet. El era interesat de Jane. Mama lui Jane ii spune ca aceasta este deja promisa, dar i sugereaza sa incerce cu Lizy deoarece este a doua cea mai frumoasa dupa Jane. Collins o cere in casatorie, dar ea refuza, astfel starneste furia mamei. Mama i spune ca daca nu se marita nu va mai vorbi cu ea, iar tatal i spune ca nu va mai vorbi el cu ea daca o va face.

  • Pana la urma Collins se casatoreste cu cea mai buna prietena a lui Lizy si se muta la casa lui. Cei doi domni, Bingley si Darcy pleaca. Jane este foarte suparata si incearca sa inteleaga de ce au plecat. Jane pleaca si ea la Londra in speranta de al revedea pe Bingley. Intre timp Lizy i face o vizita prietenei sale si noului ei sot, Collins. Acolo Lizy il intalneste pe Darcy, care i marturiseste sentimentele de iubire pe care le are fata de ea. Darcy i da o scrisoare in care i explica de ce au plecat si motivul pentru care la "nedreptatit" pe Wickham.

  • Lizy pleaca intro colatorie cu sotii Gardiner. Din intamplare ajung la palatul domnului Darcy, unde il si intalneste din nou. Darcy se comporta mult mai dragut decat de obicei cu Lizy. Aceasta primeste o scrisoare de la Jane, in care scrie ca Lydia a fugit cu Wickham. Lizy pleaca acasa. Tatal acesteia pleaca in cautarea ficei pierdute, dar nu o gaseste. Domnul Gardiner o aduce pe Lydia inapoi. Lydia si Wickham se casatoresc si Darcy participa la nunta lor. Bingley si Darcy se intorc. Bingley cu Jane se casatoresc, iar Elizabeth se muta cu Darcky la Pemberley.


Ultima editare efectuata de catre Alexia in Mar Mar 26, 2013 4:28 am, editata de 1 ori
Alexia
Alexia
Admin

feminin Mesaje : 45
Data nasterii : 18/05/1996
Data de inscriere : 23/12/2012
Varsta : 28
Localizare : in ceata
Joburi/Distractii : I ღ music
Stare de spirit : plictiseala

Sus In jos

Mandrie si prejudecata Empty Re: Mandrie si prejudecata

Mesaj Scris de darky.angel Mier Ian 09, 2013 2:16 pm

Hmmm....Este o carte destul de interesanta.Trebuie neaparat sa o citesc intr-o zi. Very Happy
darky.angel
darky.angel

feminin Mesaje : 18
Data nasterii : 17/01/2000
Data de inscriere : 25/12/2012
Varsta : 24
Localizare : In spatele tau..
Joburi/Distractii : Music is my life..
Stare de spirit : Crazy ca deobicei.!!!

Sus In jos

Mandrie si prejudecata Empty Re: Mandrie si prejudecata

Mesaj Scris de Hurricane Mar Mar 26, 2013 4:18 am

Asta ma v-a ajuta la liceu sau prin clasa a 8a ca ne a zis profa ca cam face argumentarea ei deci Alexia draga mea mi-ai facut tema pentru atunci SARANGHAE
Hurricane
Hurricane
Admin

feminin Mesaje : 64
Data nasterii : 11/07/2000
Data de inscriere : 23/12/2012
Varsta : 24

Sus In jos

Mandrie si prejudecata Empty Re: Mandrie si prejudecata

Mesaj Scris de Alexia Mar Mar 26, 2013 4:27 am

Ei na, ca sa vezi ce coincidenta:)) credema o sa-ti foloseasca prin clasa a IX-a pentru ca atunci am avut si eu de citit cartea, oricum mai povestim noi atunci Razz
Alexia
Alexia
Admin

feminin Mesaje : 45
Data nasterii : 18/05/1996
Data de inscriere : 23/12/2012
Varsta : 28
Localizare : in ceata
Joburi/Distractii : I ღ music
Stare de spirit : plictiseala

Sus In jos

Mandrie si prejudecata Empty Re: Mandrie si prejudecata

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum